| Monikko | kumisaappaat | Genetiivi | kumisaappaan |
| Monikon genetiivi | kumisaappaiden | Monikon genetiivi | kumisaappaitten |
| Partitiivi | kumisaapasta | Monikon partitiivi | kumisaappaita |
| Inessiivi | kumisaappaassa | Monikon inessiivi | kumisaappaissa |
| Elatiivi | kumisaappaasta | Monikon elatiivi | kumisaappaista |
| Illatiivi | kumisaappaaseen | Monikon illatiivi | kumisaappaisiin |
| Adessiivi | kumisaappaalla | Monikon adessiivi | kumisaappailla |
| Ablatiivi | kumisaappaalta | Monikon ablatiivi | kumisaappailta |
| Allatiivi | kumisaappaalle | Monikon allatiivi | kumisaappaille |
| Essiivi | kumisaappaana | Monikon essiivi | kumisaappaina |
| Translatiivi | kumisaappaaksi | Monikon translatiivi | kumisaappaiksi |
| Monikon instruktiivi | kumisaappain | Abessiivi | kumisaappaatta |
| Monikon abessiivi | kumisaappaitta | Monikon akkusatiivi | kumisaappaat |