| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | голубец (golubets) |
| Monikko | kaalikääryleet | Genetiivi | kaalikääryleen |
| Monikon genetiivi | kaalikääryleiden | Monikon genetiivi | kaalikääryleitten |
| Partitiivi | kaalikäärylettä | Monikon partitiivi | kaalikääryleitä |
| Inessiivi | kaalikääryleessä | Monikon inessiivi | kaalikääryleissä |
| Elatiivi | kaalikääryleestä | Monikon elatiivi | kaalikääryleistä |
| Illatiivi | kaalikääryleeseen | Monikon illatiivi | kaalikääryleisiin |
| Monikon illatiivi | kaalikääryleihin | Adessiivi | kaalikääryleellä |
| Monikon adessiivi | kaalikääryleillä | Ablatiivi | kaalikääryleeltä |
| Monikon ablatiivi | kaalikääryleiltä | Allatiivi | kaalikääryleelle |
| Monikon allatiivi | kaalikääryleille | Essiivi | kaalikääryleenä |
| Monikon essiivi | kaalikääryleinä | Translatiivi | kaalikääryleeksi |
| Monikon translatiivi | kaalikääryleiksi | Monikon instruktiivi | kaalikäärylein |
| Abessiivi | kaalikääryleettä | Monikon abessiivi | kaalikääryleittä |
| Monikon akkusatiivi | kaalikääryleet |