| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | handed |
| Monikko | kätiset | Monikko | kätiseni |
| Monikko | kätisesi | Monikko | kätisemme |
| Monikko | kätisenne | Monikko | kätisensä |
| Genetiivi | kätisen | Genetiivi | kätiseni |
| Genetiivi | kätisesi | Genetiivi | kätisemme |
| Genetiivi | kätisenne | Genetiivi | kätisensä |
| Monikon genetiivi | kätisten | Monikon genetiivi | kätisien |
| Monikon genetiivi | kätisteni | Monikon genetiivi | kätisieni |
| Monikon genetiivi | kätistesi | Monikon genetiivi | kätisiesi |
| Monikon genetiivi | kätistemme | Monikon genetiivi | kätisiemme |
| Monikon genetiivi | kätistenne | Monikon genetiivi | kätisienne |
| Monikon genetiivi | kätistensä | Monikon genetiivi | kätisiensä |
| Partitiivi | kätistä | Partitiivi | kätistäni |
| Partitiivi | kätistäsi | Partitiivi | kätistämme |
| Partitiivi | kätistänne | Partitiivi | kätistään |
| Partitiivi | kätistänsä | Monikon partitiivi | kätisiä |
| Monikon partitiivi | kätisiäni | Monikon partitiivi | kätisiäsi |
| Monikon partitiivi | kätisiämme | Monikon partitiivi | kätisiänne |
| Monikon partitiivi | kätisiään | Monikon partitiivi | kätisiänsä |
| Inessiivi | kätisessä | Inessiivi | kätisessäni |
| Inessiivi | kätisessäsi | Inessiivi | kätisessämme |
| Inessiivi | kätisessänne | Inessiivi | kätisessään |
| Inessiivi | kätisessänsä | Monikon inessiivi | kätisissä |
| Monikon inessiivi | kätisissäni | Monikon inessiivi | kätisissäsi |
| Monikon inessiivi | kätisissämme | Monikon inessiivi | kätisissänne |
| Monikon inessiivi | kätisissään | Monikon inessiivi | kätisissänsä |
| Elatiivi | kätisestä | Elatiivi | kätisestäni |
| Elatiivi | kätisestäsi | Elatiivi | kätisestämme |
| Elatiivi | kätisestänne | Elatiivi | kätisestään |
| Elatiivi | kätisestänsä | Monikon elatiivi | kätisistä |
| Monikon elatiivi | kätisistäni | Monikon elatiivi | kätisistäsi |
| Monikon elatiivi | kätisistämme | Monikon elatiivi | kätisistänne |
| Monikon elatiivi | kätisistään | Monikon elatiivi | kätisistänsä |
| Illatiivi | kätiseen | Illatiivi | kätiseeni |
| Illatiivi | kätiseesi | Illatiivi | kätiseemme |
| Illatiivi | kätiseenne | Illatiivi | kätiseensä |
| Monikon illatiivi | kätisiin | Monikon illatiivi | kätisiini |
| Monikon illatiivi | kätisiisi | Monikon illatiivi | kätisiimme |
| Monikon illatiivi | kätisiinne | Monikon illatiivi | kätisiinsä |
| Adessiivi | kätisellä | Adessiivi | kätiselläni |
| Adessiivi | kätiselläsi | Adessiivi | kätisellämme |
| Adessiivi | kätisellänne | Adessiivi | kätisellään |
| Adessiivi | kätisellänsä | Monikon adessiivi | kätisillä |
| Monikon adessiivi | kätisilläni | Monikon adessiivi | kätisilläsi |
| Monikon adessiivi | kätisillämme | Monikon adessiivi | kätisillänne |
| Monikon adessiivi | kätisillään | Monikon adessiivi | kätisillänsä |
| Ablatiivi | kätiseltä | Ablatiivi | kätiseltäni |
| Ablatiivi | kätiseltäsi | Ablatiivi | kätiseltämme |
| Ablatiivi | kätiseltänne | Ablatiivi | kätiseltään |
| Ablatiivi | kätiseltänsä | Monikon ablatiivi | kätisiltä |
| Monikon ablatiivi | kätisiltäni | Monikon ablatiivi | kätisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | kätisiltämme | Monikon ablatiivi | kätisiltänne |
| Monikon ablatiivi | kätisiltään | Monikon ablatiivi | kätisiltänsä |
| Allatiivi | kätiselle | Allatiivi | kätiselleni |
| Allatiivi | kätisellesi | Allatiivi | kätisellemme |
| Allatiivi | kätisellenne | Allatiivi | kätiselleen |
| Allatiivi | kätisellensä | Monikon allatiivi | kätisille |
| Monikon allatiivi | kätisilleni | Monikon allatiivi | kätisillesi |
| Monikon allatiivi | kätisillemme | Monikon allatiivi | kätisillenne |
| Monikon allatiivi | kätisilleen | Monikon allatiivi | kätisillensä |
| Essiivi | kätisenä | Essiivi | kätisenäni |
| Essiivi | kätisenäsi | Essiivi | kätisenämme |
| Essiivi | kätisenänne | Essiivi | kätisenään |
| Essiivi | kätisenänsä | Monikon essiivi | kätisinä |
| Monikon essiivi | kätisinäni | Monikon essiivi | kätisinäsi |
| Monikon essiivi | kätisinämme | Monikon essiivi | kätisinänne |
| Monikon essiivi | kätisinään | Monikon essiivi | kätisinänsä |
| Translatiivi | kätiseksi | Translatiivi | kätisekseni |
| Translatiivi | kätiseksesi | Translatiivi | kätiseksemme |
| Translatiivi | kätiseksenne | Translatiivi | kätisekseen |
| Translatiivi | kätiseksensä | Monikon translatiivi | kätisiksi |
| Monikon translatiivi | kätisikseni | Monikon translatiivi | kätisiksesi |
| Monikon translatiivi | kätisiksemme | Monikon translatiivi | kätisiksenne |
| Monikon translatiivi | kätisikseen | Monikon translatiivi | kätisiksensä |
| Monikon instruktiivi | kätisin | Abessiivi | kätisettä |
| Abessiivi | kätisettäni | Abessiivi | kätisettäsi |
| Abessiivi | kätisettämme | Abessiivi | kätisettänne |
| Abessiivi | kätisettään | Abessiivi | kätisettänsä |
| Monikon abessiivi | kätisittä | Monikon abessiivi | kätisittäni |
| Monikon abessiivi | kätisittäsi | Monikon abessiivi | kätisittämme |
| Monikon abessiivi | kätisittänne | Monikon abessiivi | kätisittään |
| Monikon abessiivi | kätisittänsä | Monikon komitatiivi | kätisine |
| Monikon komitatiivi | kätisineni | Monikon komitatiivi | kätisinesi |
| Monikon komitatiivi | kätisinemme | Monikon komitatiivi | kätisinenne |
| Monikon komitatiivi | kätisineen | Monikon komitatiivi | kätisinensä |
| Monikon akkusatiivi | kätiset | Monikon akkusatiivi | kätiseni |
| Monikon akkusatiivi | kätisesi | Monikon akkusatiivi | kätisemme |
| Monikon akkusatiivi | kätisenne | Monikon akkusatiivi | kätisensä |
| Akkusatiivi | kätiseni | Akkusatiivi | kätisesi |
| Akkusatiivi | kätisemme | Akkusatiivi | kätisenne |
| Akkusatiivi | kätisensä |