Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
1.
2.
3.
4.
tratta {f}
5.
6.

Taivutusmuodot

MonikkomaksumääräyksetGenetiivimaksumääräyksen
Monikon genetiivimaksumääräystenMonikon genetiivimaksumääräyksien
PartitiivimaksumääräystäMonikon partitiivimaksumääräyksiä
InessiivimaksumääräyksessäMonikon inessiivimaksumääräyksissä
ElatiivimaksumääräyksestäMonikon elatiivimaksumääräyksistä
IllatiivimaksumääräykseenMonikon illatiivimaksumääräyksiin
AdessiivimaksumääräykselläMonikon adessiivimaksumääräyksillä
AblatiivimaksumääräykseltäMonikon ablatiivimaksumääräyksiltä
AllatiivimaksumääräykselleMonikon allatiivimaksumääräyksille
EssiivimaksumääräyksenäMonikon essiivimaksumääräyksinä
TranslatiivimaksumääräykseksiMonikon translatiivimaksumääräyksiksi
Monikon instruktiivimaksumääräyksinAbessiivimaksumääräyksettä
Monikon abessiivimaksumääräyksittäMonikon akkusatiivimaksumääräykset