| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | esterilla {f} |
| Monikko | olkimatot | Genetiivi | olkimaton |
| Monikon genetiivi | olkimattojen | Partitiivi | olkimattoa |
| Monikon partitiivi | olkimattoja | Inessiivi | olkimatossa |
| Monikon inessiivi | olkimatoissa | Elatiivi | olkimatosta |
| Monikon elatiivi | olkimatoista | Illatiivi | olkimattoon |
| Monikon illatiivi | olkimattoihin | Adessiivi | olkimatolla |
| Monikon adessiivi | olkimatoilla | Ablatiivi | olkimatolta |
| Monikon ablatiivi | olkimatoilta | Allatiivi | olkimatolle |
| Monikon allatiivi | olkimatoille | Essiivi | olkimattona |
| Monikon essiivi | olkimattoina | Translatiivi | olkimatoksi |
| Monikon translatiivi | olkimatoiksi | Monikon instruktiivi | olkimatoin |
| Abessiivi | olkimatotta | Monikon abessiivi | olkimatoitta |
| Monikon akkusatiivi | olkimatot |