| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | klaaraan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | klaaraat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | klaaraa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | klaaraamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | klaaraatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | klaaraavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | klaarasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | klaarasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | klaarasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | klaarasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | klaarasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | klaarasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | klaaraisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | klaaraisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | klaaraisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | klaaraisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | klaaraisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | klaaraisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | klaaraa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | klaaratkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | klaaratkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | klaaratkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | klaaratkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | klaarannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | klaarannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | klaarannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | klaarannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | klaarannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | klaarannevat | | |