| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | колебая се (kolebaja se), меня се |
| englanti | vibrate, fluctuate, sway, oscillate, jolt |
| espanja | traquetear, oscilar |
| hollanti | verwarren |
| norja | svinge, fluktuere |
| ranska | fluctuer |
| saksa | schwanken, holpern, rütteln, fluktuieren, schwingen |
| tšekki | kolísat |
| unkari | ingadozik |
| venäjä | меня́ться (menjátsja), колеба́ться (kolebátsja) |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | heilahtelen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | heilahtelet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | heilahtelee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | heilahtelemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | heilahtelette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | heilahtelevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | heilahtelin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | heilahtelit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | heilahteli | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | heilahtelimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | heilahtelitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | heilahtelivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | heilahtelisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | heilahtelisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | heilahtelisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | heilahtelisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | heilahtelisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | heilahtelisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | heilahtele | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | heilahdelkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | heilahdelkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | heilahdelkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | heilahdelkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | heilahdellen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | heilahdellet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | heilahdellee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | heilahdellemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | heilahdellette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | heilahdellevat |