| Monikko | kihut | Genetiivi | kihun |
| Monikon genetiivi | kihujen | Partitiivi | kihua |
| Monikon partitiivi | kihuja | Inessiivi | kihussa |
| Monikon inessiivi | kihuissa | Elatiivi | kihusta |
| Monikon elatiivi | kihuista | Illatiivi | kihuun |
| Monikon illatiivi | kihuihin | Adessiivi | kihulla |
| Monikon adessiivi | kihuilla | Ablatiivi | kihulta |
| Monikon ablatiivi | kihuilta | Allatiivi | kihulle |
| Monikon allatiivi | kihuille | Essiivi | kihuna |
| Monikon essiivi | kihuina | Translatiivi | kihuksi |
| Monikon translatiivi | kihuiksi | Monikon instruktiivi | kihuin |
| Abessiivi | kihutta | Monikon abessiivi | kihuitta |
| Monikon akkusatiivi | kihut |