| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | metamfetamiinit | Genetiivi | metamfetamiinin |
| Monikon genetiivi | metamfetamiinien | Partitiivi | metamfetamiinia |
| Monikon partitiivi | metamfetamiineja | Inessiivi | metamfetamiinissa |
| Monikon inessiivi | metamfetamiineissa | Elatiivi | metamfetamiinista |
| Monikon elatiivi | metamfetamiineista | Illatiivi | metamfetamiiniin |
| Monikon illatiivi | metamfetamiineihin | Adessiivi | metamfetamiinilla |
| Monikon adessiivi | metamfetamiineilla | Ablatiivi | metamfetamiinilta |
| Monikon ablatiivi | metamfetamiineilta | Allatiivi | metamfetamiinille |
| Monikon allatiivi | metamfetamiineille | Essiivi | metamfetamiinina |
| Monikon essiivi | metamfetamiineina | Translatiivi | metamfetamiiniksi |
| Monikon translatiivi | metamfetamiineiksi | Monikon instruktiivi | metamfetamiinein |
| Abessiivi | metamfetamiinitta | Monikon abessiivi | metamfetamiineitta |
| Monikon akkusatiivi | metamfetamiinit |