| Käännös | |
|---|---|
| 1. | κουτορνίθι {n} (koutorníthi) |
| Monikko | nysveröt | Genetiivi | nysverön |
| Monikon genetiivi | nysveröjen | Monikon genetiivi | nysveröiden |
| Monikon genetiivi | nysveröitten | Partitiivi | nysveröä |
| Monikon partitiivi | nysveröjä | Monikon partitiivi | nysveröitä |
| Inessiivi | nysverössä | Monikon inessiivi | nysveröissä |
| Elatiivi | nysveröstä | Monikon elatiivi | nysveröistä |
| Illatiivi | nysveröön | Monikon illatiivi | nysveröihin |
| Adessiivi | nysveröllä | Monikon adessiivi | nysveröillä |
| Ablatiivi | nysveröltä | Monikon ablatiivi | nysveröiltä |
| Allatiivi | nysverölle | Monikon allatiivi | nysveröille |
| Essiivi | nysverönä | Monikon essiivi | nysveröinä |
| Translatiivi | nysveröksi | Monikon translatiivi | nysveröiksi |
| Monikon instruktiivi | nysveröin | Abessiivi | nysveröttä |
| Monikon abessiivi | nysveröittä | Monikon akkusatiivi | nysveröt |