Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantioverwhelming, withering, daunting, excruciating, scathing
espanjaterrible, imponente, irresistiblemente fuerte, abrumador
hollantiextreem, intens, indrukwekkend, overweldigend, intimiderend
kreikkaσυντριπτικός (syntriptikós)
portugaliirresistivelmente forte, exageradamente maior
ranskacolossal, titanesque, accablant, monumental
ruotsiöverväldigande
saksaerdrückend, überwältigend, entmutigend
turkkisindirici, cesaret kırıcı, baskın, çok büyük
tšekkiohromující
unkarielsöprő
venäjäошеломляющий (ošelomljajuštši), ошеломля́ющий (ošelomljájuštši), подавля́ющий (podavljájuštši), обескураживающий (obeskuraživajuštši), убийственный (ubijstvennyi)

Esimerkit

  • musertava voitto

Taivutusmuodot

MonikkomusertavatMonikkomusertavani
MonikkomusertavasiMonikkomusertavamme
MonikkomusertavanneMonikkomusertavansa
GenetiivimusertavanGenetiivimusertavani
GenetiivimusertavasiGenetiivimusertavamme
GenetiivimusertavanneGenetiivimusertavansa
Monikon genetiivimusertavienMonikon genetiivimusertavieni
Monikon genetiivimusertaviesiMonikon genetiivimusertaviemme
Monikon genetiivimusertavienneMonikon genetiivimusertaviensa
PartitiivimusertavaaPartitiivimusertavaani
PartitiivimusertavaasiPartitiivimusertavaamme
PartitiivimusertavaannePartitiivimusertavaansa
Monikon partitiivimusertaviaMonikon partitiivimusertaviani
Monikon partitiivimusertaviasiMonikon partitiivimusertaviamme
Monikon partitiivimusertavianneMonikon partitiivimusertaviaan
Monikon partitiivimusertaviansaInessiivimusertavassa
InessiivimusertavassaniInessiivimusertavassasi
InessiivimusertavassammeInessiivimusertavassanne
InessiivimusertavassaanInessiivimusertavassansa
Monikon inessiivimusertavissaMonikon inessiivimusertavissani
Monikon inessiivimusertavissasiMonikon inessiivimusertavissamme
Monikon inessiivimusertavissanneMonikon inessiivimusertavissaan
Monikon inessiivimusertavissansaElatiivimusertavasta
ElatiivimusertavastaniElatiivimusertavastasi
ElatiivimusertavastammeElatiivimusertavastanne
ElatiivimusertavastaanElatiivimusertavastansa
Monikon elatiivimusertavistaMonikon elatiivimusertavistani
Monikon elatiivimusertavistasiMonikon elatiivimusertavistamme
Monikon elatiivimusertavistanneMonikon elatiivimusertavistaan
Monikon elatiivimusertavistansaIllatiivimusertavaan
IllatiivimusertavaaniIllatiivimusertavaasi
IllatiivimusertavaammeIllatiivimusertavaanne
IllatiivimusertavaansaMonikon illatiivimusertaviin
Monikon illatiivimusertaviiniMonikon illatiivimusertaviisi
Monikon illatiivimusertaviimmeMonikon illatiivimusertaviinne
Monikon illatiivimusertaviinsaAdessiivimusertavalla
AdessiivimusertavallaniAdessiivimusertavallasi
AdessiivimusertavallammeAdessiivimusertavallanne
AdessiivimusertavallaanAdessiivimusertavallansa
Monikon adessiivimusertavillaMonikon adessiivimusertavillani
Monikon adessiivimusertavillasiMonikon adessiivimusertavillamme
Monikon adessiivimusertavillanneMonikon adessiivimusertavillaan
Monikon adessiivimusertavillansaAblatiivimusertavalta
AblatiivimusertavaltaniAblatiivimusertavaltasi
AblatiivimusertavaltammeAblatiivimusertavaltanne
AblatiivimusertavaltaanAblatiivimusertavaltansa
Monikon ablatiivimusertaviltaMonikon ablatiivimusertaviltani
Monikon ablatiivimusertaviltasiMonikon ablatiivimusertaviltamme
Monikon ablatiivimusertaviltanneMonikon ablatiivimusertaviltaan
Monikon ablatiivimusertaviltansaAllatiivimusertavalle
AllatiivimusertavalleniAllatiivimusertavallesi
AllatiivimusertavallemmeAllatiivimusertavallenne
AllatiivimusertavalleenAllatiivimusertavallensa
Monikon allatiivimusertavilleMonikon allatiivimusertavilleni
Monikon allatiivimusertavillesiMonikon allatiivimusertavillemme
Monikon allatiivimusertavillenneMonikon allatiivimusertavilleen
Monikon allatiivimusertavillensaEssiivimusertavana
EssiivimusertavananiEssiivimusertavanasi
EssiivimusertavanammeEssiivimusertavananne
EssiivimusertavanaanEssiivimusertavanansa
Monikon essiivimusertavinaMonikon essiivimusertavinani
Monikon essiivimusertavinasiMonikon essiivimusertavinamme
Monikon essiivimusertavinanneMonikon essiivimusertavinaan
Monikon essiivimusertavinansaTranslatiivimusertavaksi
TranslatiivimusertavakseniTranslatiivimusertavaksesi
TranslatiivimusertavaksemmeTranslatiivimusertavaksenne
TranslatiivimusertavakseenTranslatiivimusertavaksensa
Monikon translatiivimusertaviksiMonikon translatiivimusertavikseni
Monikon translatiivimusertaviksesiMonikon translatiivimusertaviksemme
Monikon translatiivimusertaviksenneMonikon translatiivimusertavikseen
Monikon translatiivimusertaviksensaMonikon instruktiivimusertavin
AbessiivimusertavattaAbessiivimusertavattani
AbessiivimusertavattasiAbessiivimusertavattamme
AbessiivimusertavattanneAbessiivimusertavattaan
AbessiivimusertavattansaMonikon abessiivimusertavitta
Monikon abessiivimusertavittaniMonikon abessiivimusertavittasi
Monikon abessiivimusertavittammeMonikon abessiivimusertavittanne
Monikon abessiivimusertavittaanMonikon abessiivimusertavittansa
Monikon komitatiivimusertavineMonikon komitatiivimusertavineni
Monikon komitatiivimusertavinesiMonikon komitatiivimusertavinemme
Monikon komitatiivimusertavinenneMonikon komitatiivimusertavineen
Monikon komitatiivimusertavinensaKomparatiivimusertavampi
SuperlatiivimusertavinMonikon akkusatiivimusertavat
Monikon akkusatiivimusertavaniMonikon akkusatiivimusertavasi
Monikon akkusatiivimusertavammeMonikon akkusatiivimusertavanne
Monikon akkusatiivimusertavansaAkkusatiivimusertavani
AkkusatiivimusertavasiAkkusatiivimusertavamme
AkkusatiivimusertavanneAkkusatiivimusertavansa

Luokat