Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaвъзрастен
englantioldish, elderly
espanjaanciano
hollantibejaard
italiaanziano
japani年配 (nenpai), やや年とった (yaya toshi totta)
portugaliidoso, idosa
ranskavieux, ancien, âgé
ruotsiäldre
saksabejahrt, älter, ältlich
venäjäпожилой (požiloi), в возрасте (v vozraste)

Taivutusmuodot

MonikkovanhahkotMonikkovanhahkoni
MonikkovanhahkosiMonikkovanhahkomme
MonikkovanhahkonneMonikkovanhahkonsa
GenetiivivanhahkonGenetiivivanhahkoni
GenetiivivanhahkosiGenetiivivanhahkomme
GenetiivivanhahkonneGenetiivivanhahkonsa
Monikon genetiivivanhahkojenMonikon genetiivivanhahkojeni
Monikon genetiivivanhahkojesiMonikon genetiivivanhahkojemme
Monikon genetiivivanhahkojenneMonikon genetiivivanhahkojensa
PartitiivivanhahkoaPartitiivivanhahkoani
PartitiivivanhahkoasiPartitiivivanhahkoamme
PartitiivivanhahkoannePartitiivivanhahkoaan
PartitiivivanhahkoansaMonikon partitiivivanhahkoja
Monikon partitiivivanhahkojaniMonikon partitiivivanhahkojasi
Monikon partitiivivanhahkojammeMonikon partitiivivanhahkojanne
Monikon partitiivivanhahkojaanMonikon partitiivivanhahkojansa
InessiivivanhahkossaInessiivivanhahkossani
InessiivivanhahkossasiInessiivivanhahkossamme
InessiivivanhahkossanneInessiivivanhahkossaan
InessiivivanhahkossansaMonikon inessiivivanhahkoissa
Monikon inessiivivanhahkoissaniMonikon inessiivivanhahkoissasi
Monikon inessiivivanhahkoissammeMonikon inessiivivanhahkoissanne
Monikon inessiivivanhahkoissaanMonikon inessiivivanhahkoissansa
ElatiivivanhahkostaElatiivivanhahkostani
ElatiivivanhahkostasiElatiivivanhahkostamme
ElatiivivanhahkostanneElatiivivanhahkostaan
ElatiivivanhahkostansaMonikon elatiivivanhahkoista
Monikon elatiivivanhahkoistaniMonikon elatiivivanhahkoistasi
Monikon elatiivivanhahkoistammeMonikon elatiivivanhahkoistanne
Monikon elatiivivanhahkoistaanMonikon elatiivivanhahkoistansa
IllatiivivanhahkoonIllatiivivanhahkooni
IllatiivivanhahkoosiIllatiivivanhahkoomme
IllatiivivanhahkoonneIllatiivivanhahkoonsa
Monikon illatiivivanhahkoihinMonikon illatiivivanhahkoihini
Monikon illatiivivanhahkoihisiMonikon illatiivivanhahkoihimme
Monikon illatiivivanhahkoihinneMonikon illatiivivanhahkoihinsa
AdessiivivanhahkollaAdessiivivanhahkollani
AdessiivivanhahkollasiAdessiivivanhahkollamme
AdessiivivanhahkollanneAdessiivivanhahkollaan
AdessiivivanhahkollansaMonikon adessiivivanhahkoilla
Monikon adessiivivanhahkoillaniMonikon adessiivivanhahkoillasi
Monikon adessiivivanhahkoillammeMonikon adessiivivanhahkoillanne
Monikon adessiivivanhahkoillaanMonikon adessiivivanhahkoillansa
AblatiivivanhahkoltaAblatiivivanhahkoltani
AblatiivivanhahkoltasiAblatiivivanhahkoltamme
AblatiivivanhahkoltanneAblatiivivanhahkoltaan
AblatiivivanhahkoltansaMonikon ablatiivivanhahkoilta
Monikon ablatiivivanhahkoiltaniMonikon ablatiivivanhahkoiltasi
Monikon ablatiivivanhahkoiltammeMonikon ablatiivivanhahkoiltanne
Monikon ablatiivivanhahkoiltaanMonikon ablatiivivanhahkoiltansa
AllatiivivanhahkolleAllatiivivanhahkolleni
AllatiivivanhahkollesiAllatiivivanhahkollemme
AllatiivivanhahkollenneAllatiivivanhahkolleen
AllatiivivanhahkollensaMonikon allatiivivanhahkoille
Monikon allatiivivanhahkoilleniMonikon allatiivivanhahkoillesi
Monikon allatiivivanhahkoillemmeMonikon allatiivivanhahkoillenne
Monikon allatiivivanhahkoilleenMonikon allatiivivanhahkoillensa
EssiivivanhahkonaEssiivivanhahkonani
EssiivivanhahkonasiEssiivivanhahkonamme
EssiivivanhahkonanneEssiivivanhahkonaan
EssiivivanhahkonansaMonikon essiivivanhahkoina
Monikon essiivivanhahkoinaniMonikon essiivivanhahkoinasi
Monikon essiivivanhahkoinammeMonikon essiivivanhahkoinanne
Monikon essiivivanhahkoinaanMonikon essiivivanhahkoinansa
TranslatiivivanhahkoksiTranslatiivivanhahkokseni
TranslatiivivanhahkoksesiTranslatiivivanhahkoksemme
TranslatiivivanhahkoksenneTranslatiivivanhahkokseen
TranslatiivivanhahkoksensaMonikon translatiivivanhahkoiksi
Monikon translatiivivanhahkoikseniMonikon translatiivivanhahkoiksesi
Monikon translatiivivanhahkoiksemmeMonikon translatiivivanhahkoiksenne
Monikon translatiivivanhahkoikseenMonikon translatiivivanhahkoiksensa
Monikon instruktiivivanhahkoinAbessiivivanhahkotta
AbessiivivanhahkottaniAbessiivivanhahkottasi
AbessiivivanhahkottammeAbessiivivanhahkottanne
AbessiivivanhahkottaanAbessiivivanhahkottansa
Monikon abessiivivanhahkoittaMonikon abessiivivanhahkoittani
Monikon abessiivivanhahkoittasiMonikon abessiivivanhahkoittamme
Monikon abessiivivanhahkoittanneMonikon abessiivivanhahkoittaan
Monikon abessiivivanhahkoittansaMonikon komitatiivivanhahkoine
Monikon komitatiivivanhahkoineniMonikon komitatiivivanhahkoinesi
Monikon komitatiivivanhahkoinemmeMonikon komitatiivivanhahkoinenne
Monikon komitatiivivanhahkoineenMonikon komitatiivivanhahkoinensa
KomparatiivivanhahkompiSuperlatiivivanhahkoin
Monikon akkusatiivivanhahkotMonikon akkusatiivivanhahkoni
Monikon akkusatiivivanhahkosiMonikon akkusatiivivanhahkomme
Monikon akkusatiivivanhahkonneMonikon akkusatiivivanhahkonsa
AkkusatiivivanhahkoniAkkusatiivivanhahkosi
AkkusatiivivanhahkommeAkkusatiivivanhahkonne
Akkusatiivivanhahkonsa

Luokat