| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| bulgaria | възрастен |
| englanti | oldish, elderly |
| espanja | anciano |
| hollanti | bejaard |
| italia | anziano |
| japani | 年配 (nenpai), やや年とった (yaya toshi totta) |
| portugali | idoso, idosa |
| ranska | vieux, ancien, âgé |
| ruotsi | äldre |
| saksa | bejahrt, älter, ältlich |
| venäjä | пожилой (požiloi), в возрасте (v vozraste) |
| Monikko | vanhahkot | Monikko | vanhahkoni |
| Monikko | vanhahkosi | Monikko | vanhahkomme |
| Monikko | vanhahkonne | Monikko | vanhahkonsa |
| Genetiivi | vanhahkon | Genetiivi | vanhahkoni |
| Genetiivi | vanhahkosi | Genetiivi | vanhahkomme |
| Genetiivi | vanhahkonne | Genetiivi | vanhahkonsa |
| Monikon genetiivi | vanhahkojen | Monikon genetiivi | vanhahkojeni |
| Monikon genetiivi | vanhahkojesi | Monikon genetiivi | vanhahkojemme |
| Monikon genetiivi | vanhahkojenne | Monikon genetiivi | vanhahkojensa |
| Partitiivi | vanhahkoa | Partitiivi | vanhahkoani |
| Partitiivi | vanhahkoasi | Partitiivi | vanhahkoamme |
| Partitiivi | vanhahkoanne | Partitiivi | vanhahkoaan |
| Partitiivi | vanhahkoansa | Monikon partitiivi | vanhahkoja |
| Monikon partitiivi | vanhahkojani | Monikon partitiivi | vanhahkojasi |
| Monikon partitiivi | vanhahkojamme | Monikon partitiivi | vanhahkojanne |
| Monikon partitiivi | vanhahkojaan | Monikon partitiivi | vanhahkojansa |
| Inessiivi | vanhahkossa | Inessiivi | vanhahkossani |
| Inessiivi | vanhahkossasi | Inessiivi | vanhahkossamme |
| Inessiivi | vanhahkossanne | Inessiivi | vanhahkossaan |
| Inessiivi | vanhahkossansa | Monikon inessiivi | vanhahkoissa |
| Monikon inessiivi | vanhahkoissani | Monikon inessiivi | vanhahkoissasi |
| Monikon inessiivi | vanhahkoissamme | Monikon inessiivi | vanhahkoissanne |
| Monikon inessiivi | vanhahkoissaan | Monikon inessiivi | vanhahkoissansa |
| Elatiivi | vanhahkosta | Elatiivi | vanhahkostani |
| Elatiivi | vanhahkostasi | Elatiivi | vanhahkostamme |
| Elatiivi | vanhahkostanne | Elatiivi | vanhahkostaan |
| Elatiivi | vanhahkostansa | Monikon elatiivi | vanhahkoista |
| Monikon elatiivi | vanhahkoistani | Monikon elatiivi | vanhahkoistasi |
| Monikon elatiivi | vanhahkoistamme | Monikon elatiivi | vanhahkoistanne |
| Monikon elatiivi | vanhahkoistaan | Monikon elatiivi | vanhahkoistansa |
| Illatiivi | vanhahkoon | Illatiivi | vanhahkooni |
| Illatiivi | vanhahkoosi | Illatiivi | vanhahkoomme |
| Illatiivi | vanhahkoonne | Illatiivi | vanhahkoonsa |
| Monikon illatiivi | vanhahkoihin | Monikon illatiivi | vanhahkoihini |
| Monikon illatiivi | vanhahkoihisi | Monikon illatiivi | vanhahkoihimme |
| Monikon illatiivi | vanhahkoihinne | Monikon illatiivi | vanhahkoihinsa |
| Adessiivi | vanhahkolla | Adessiivi | vanhahkollani |
| Adessiivi | vanhahkollasi | Adessiivi | vanhahkollamme |
| Adessiivi | vanhahkollanne | Adessiivi | vanhahkollaan |
| Adessiivi | vanhahkollansa | Monikon adessiivi | vanhahkoilla |
| Monikon adessiivi | vanhahkoillani | Monikon adessiivi | vanhahkoillasi |
| Monikon adessiivi | vanhahkoillamme | Monikon adessiivi | vanhahkoillanne |
| Monikon adessiivi | vanhahkoillaan | Monikon adessiivi | vanhahkoillansa |
| Ablatiivi | vanhahkolta | Ablatiivi | vanhahkoltani |
| Ablatiivi | vanhahkoltasi | Ablatiivi | vanhahkoltamme |
| Ablatiivi | vanhahkoltanne | Ablatiivi | vanhahkoltaan |
| Ablatiivi | vanhahkoltansa | Monikon ablatiivi | vanhahkoilta |
| Monikon ablatiivi | vanhahkoiltani | Monikon ablatiivi | vanhahkoiltasi |
| Monikon ablatiivi | vanhahkoiltamme | Monikon ablatiivi | vanhahkoiltanne |
| Monikon ablatiivi | vanhahkoiltaan | Monikon ablatiivi | vanhahkoiltansa |
| Allatiivi | vanhahkolle | Allatiivi | vanhahkolleni |
| Allatiivi | vanhahkollesi | Allatiivi | vanhahkollemme |
| Allatiivi | vanhahkollenne | Allatiivi | vanhahkolleen |
| Allatiivi | vanhahkollensa | Monikon allatiivi | vanhahkoille |
| Monikon allatiivi | vanhahkoilleni | Monikon allatiivi | vanhahkoillesi |
| Monikon allatiivi | vanhahkoillemme | Monikon allatiivi | vanhahkoillenne |
| Monikon allatiivi | vanhahkoilleen | Monikon allatiivi | vanhahkoillensa |
| Essiivi | vanhahkona | Essiivi | vanhahkonani |
| Essiivi | vanhahkonasi | Essiivi | vanhahkonamme |
| Essiivi | vanhahkonanne | Essiivi | vanhahkonaan |
| Essiivi | vanhahkonansa | Monikon essiivi | vanhahkoina |
| Monikon essiivi | vanhahkoinani | Monikon essiivi | vanhahkoinasi |
| Monikon essiivi | vanhahkoinamme | Monikon essiivi | vanhahkoinanne |
| Monikon essiivi | vanhahkoinaan | Monikon essiivi | vanhahkoinansa |
| Translatiivi | vanhahkoksi | Translatiivi | vanhahkokseni |
| Translatiivi | vanhahkoksesi | Translatiivi | vanhahkoksemme |
| Translatiivi | vanhahkoksenne | Translatiivi | vanhahkokseen |
| Translatiivi | vanhahkoksensa | Monikon translatiivi | vanhahkoiksi |
| Monikon translatiivi | vanhahkoikseni | Monikon translatiivi | vanhahkoiksesi |
| Monikon translatiivi | vanhahkoiksemme | Monikon translatiivi | vanhahkoiksenne |
| Monikon translatiivi | vanhahkoikseen | Monikon translatiivi | vanhahkoiksensa |
| Monikon instruktiivi | vanhahkoin | Abessiivi | vanhahkotta |
| Abessiivi | vanhahkottani | Abessiivi | vanhahkottasi |
| Abessiivi | vanhahkottamme | Abessiivi | vanhahkottanne |
| Abessiivi | vanhahkottaan | Abessiivi | vanhahkottansa |
| Monikon abessiivi | vanhahkoitta | Monikon abessiivi | vanhahkoittani |
| Monikon abessiivi | vanhahkoittasi | Monikon abessiivi | vanhahkoittamme |
| Monikon abessiivi | vanhahkoittanne | Monikon abessiivi | vanhahkoittaan |
| Monikon abessiivi | vanhahkoittansa | Monikon komitatiivi | vanhahkoine |
| Monikon komitatiivi | vanhahkoineni | Monikon komitatiivi | vanhahkoinesi |
| Monikon komitatiivi | vanhahkoinemme | Monikon komitatiivi | vanhahkoinenne |
| Monikon komitatiivi | vanhahkoineen | Monikon komitatiivi | vanhahkoinensa |
| Komparatiivi | vanhahkompi | Superlatiivi | vanhahkoin |
| Monikon akkusatiivi | vanhahkot | Monikon akkusatiivi | vanhahkoni |
| Monikon akkusatiivi | vanhahkosi | Monikon akkusatiivi | vanhahkomme |
| Monikon akkusatiivi | vanhahkonne | Monikon akkusatiivi | vanhahkonsa |
| Akkusatiivi | vanhahkoni | Akkusatiivi | vanhahkosi |
| Akkusatiivi | vanhahkomme | Akkusatiivi | vanhahkonne |
| Akkusatiivi | vanhahkonsa |