Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
espanjatantear

Määritelmät

Verbit

  1. mitata

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmittailenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmittailet
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensmittaileeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmittailemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensmittailetteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmittailevat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimittailinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimittailit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimittailiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimittailimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimittailitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimittailivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmittailisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmittailisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmittailisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmittailisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensmittailisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmittailisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmittaileYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmittailkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmittailkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensmittailkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmittailkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmittaillen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmittailletYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmittaillee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmittaillemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensmittaillette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmittaillevat