| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| Monikko | antikoagulantit | Genetiivi | antikoagulantin |
| Monikon genetiivi | antikoagulanttien | Partitiivi | antikoagulanttia |
| Monikon partitiivi | antikoagulantteja | Inessiivi | antikoagulantissa |
| Monikon inessiivi | antikoagulanteissa | Elatiivi | antikoagulantista |
| Monikon elatiivi | antikoagulanteista | Illatiivi | antikoagulanttiin |
| Monikon illatiivi | antikoagulantteihin | Adessiivi | antikoagulantilla |
| Monikon adessiivi | antikoagulanteilla | Ablatiivi | antikoagulantilta |
| Monikon ablatiivi | antikoagulanteilta | Allatiivi | antikoagulantille |
| Monikon allatiivi | antikoagulanteille | Essiivi | antikoagulanttina |
| Monikon essiivi | antikoagulantteina | Translatiivi | antikoagulantiksi |
| Monikon translatiivi | antikoagulanteiksi | Monikon instruktiivi | antikoagulantein |
| Abessiivi | antikoagulantitta | Monikon abessiivi | antikoagulanteitta |
| Monikon akkusatiivi | antikoagulantit |