| Käännös | |
|---|---|
| 1. | |
| Monikko | fyysikot | Genetiivi | fyysikon |
| Monikon genetiivi | fyysikkojen | Monikon genetiivi | fyysikoiden |
| Monikon genetiivi | fyysikoitten | Partitiivi | fyysikkoa |
| Monikon partitiivi | fyysikkoja | Monikon partitiivi | fyysikoita |
| Inessiivi | fyysikossa | Monikon inessiivi | fyysikoissa |
| Elatiivi | fyysikosta | Monikon elatiivi | fyysikoista |
| Illatiivi | fyysikkoon | Monikon illatiivi | fyysikkoihin |
| Monikon illatiivi | fyysikoihin | Adessiivi | fyysikolla |
| Monikon adessiivi | fyysikoilla | Ablatiivi | fyysikolta |
| Monikon ablatiivi | fyysikoilta | Allatiivi | fyysikolle |
| Monikon allatiivi | fyysikoille | Essiivi | fyysikkona |
| Monikon essiivi | fyysikkoina | Translatiivi | fyysikoksi |
| Monikon translatiivi | fyysikoiksi | Monikon instruktiivi | fyysikoin |
| Abessiivi | fyysikotta | Monikon abessiivi | fyysikoitta |
| Monikon akkusatiivi | fyysikot |