| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | fruitariaanit | Genetiivi | fruitariaanin |
| Monikon genetiivi | fruitariaanien | Partitiivi | fruitariaania |
| Monikon partitiivi | fruitariaaneja | Inessiivi | fruitariaanissa |
| Monikon inessiivi | fruitariaaneissa | Elatiivi | fruitariaanista |
| Monikon elatiivi | fruitariaaneista | Illatiivi | fruitariaaniin |
| Monikon illatiivi | fruitariaaneihin | Adessiivi | fruitariaanilla |
| Monikon adessiivi | fruitariaaneilla | Ablatiivi | fruitariaanilta |
| Monikon ablatiivi | fruitariaaneilta | Allatiivi | fruitariaanille |
| Monikon allatiivi | fruitariaaneille | Essiivi | fruitariaanina |
| Monikon essiivi | fruitariaaneina | Translatiivi | fruitariaaniksi |
| Monikon translatiivi | fruitariaaneiksi | Monikon instruktiivi | fruitariaanein |
| Abessiivi | fruitariaanitta | Monikon abessiivi | fruitariaaneitta |
| Monikon akkusatiivi | fruitariaanit |