Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Verbit

  1. lakata jostakin

Esimerkit

  • Alahan jo heretä, tuo meno ei voi jatkua.
  • Herkeisit jo juomasta, olet ryypännyt kokonaisen viikon.
  • Tuulee ja aurinko herkesi paistamasta, taitaa tulla sade.
  • Sade on jo herjennyt.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensherkeänYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensherkeät
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensherkeääMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensherkeämme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensherkeätteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensherkeävät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiherkesinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektiherkesit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiherkesiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektiherkesimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektiherkesitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektiherkesivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensherkeäisinYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensherkeisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensherkeäisitYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensherkeisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensherkeäisiYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensherkeisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensherkeäisimmeMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensherkeisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensherkeäisitteMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensherkeisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensherkeäisivätMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensherkeisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensherkeäYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensheretköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensheretkäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensheretkää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensheretköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensherennen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensherennetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensherennee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensherennemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensherennette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensherennevät