Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈny.nːy/
Käännös
1.
κουτορνίθι {n} (koutorníthi)
2.
λαπάς, χέστης {m} (lapás, chéstis / lapás, xéstis)

Taivutusmuodot

MonikkonynnytGenetiivinynnyn
Monikon genetiivinynnyjenPartitiivinynnyä
Monikon partitiivinynnyjäInessiivinynnyssä
Monikon inessiivinynnyissäElatiivinynnystä
Monikon elatiivinynnyistäIllatiivinynnyyn
Monikon illatiivinynnyihinAdessiivinynnyllä
Monikon adessiivinynnyilläAblatiivinynnyltä
Monikon ablatiivinynnyiltäAllatiivinynnylle
Monikon allatiivinynnyilleEssiivinynnynä
Monikon essiivinynnyinäTranslatiivinynnyksi
Monikon translatiivinynnyiksiMonikon instruktiivinynnyin
AbessiivinynnyttäMonikon abessiivinynnyittä
Monikon akkusatiivinynnyt