| Käännös | |
|---|---|
| 1. | gatavs {m} |
| 2. | |
| 3. | |
| Monikko | kypsät | Monikko | kypsäni |
| Monikko | kypsäsi | Monikko | kypsämme |
| Monikko | kypsänne | Monikko | kypsänsä |
| Genetiivi | kypsän | Genetiivi | kypsäni |
| Genetiivi | kypsäsi | Genetiivi | kypsämme |
| Genetiivi | kypsänne | Genetiivi | kypsänsä |
| Monikon genetiivi | kypsien | Monikon genetiivi | kypsieni |
| Monikon genetiivi | kypsiesi | Monikon genetiivi | kypsiemme |
| Monikon genetiivi | kypsienne | Monikon genetiivi | kypsiensä |
| Partitiivi | kypsää | Partitiivi | kypsääni |
| Partitiivi | kypsääsi | Partitiivi | kypsäämme |
| Partitiivi | kypsäänne | Partitiivi | kypsäänsä |
| Monikon partitiivi | kypsiä | Monikon partitiivi | kypsiäni |
| Monikon partitiivi | kypsiäsi | Monikon partitiivi | kypsiämme |
| Monikon partitiivi | kypsiänne | Monikon partitiivi | kypsiään |
| Monikon partitiivi | kypsiänsä | Inessiivi | kypsässä |
| Inessiivi | kypsässäni | Inessiivi | kypsässäsi |
| Inessiivi | kypsässämme | Inessiivi | kypsässänne |
| Inessiivi | kypsässään | Inessiivi | kypsässänsä |
| Monikon inessiivi | kypsissä | Monikon inessiivi | kypsissäni |
| Monikon inessiivi | kypsissäsi | Monikon inessiivi | kypsissämme |
| Monikon inessiivi | kypsissänne | Monikon inessiivi | kypsissään |
| Monikon inessiivi | kypsissänsä | Elatiivi | kypsästä |
| Elatiivi | kypsästäni | Elatiivi | kypsästäsi |
| Elatiivi | kypsästämme | Elatiivi | kypsästänne |
| Elatiivi | kypsästään | Elatiivi | kypsästänsä |
| Monikon elatiivi | kypsistä | Monikon elatiivi | kypsistäni |
| Monikon elatiivi | kypsistäsi | Monikon elatiivi | kypsistämme |
| Monikon elatiivi | kypsistänne | Monikon elatiivi | kypsistään |
| Monikon elatiivi | kypsistänsä | Illatiivi | kypsään |
| Illatiivi | kypsääni | Illatiivi | kypsääsi |
| Illatiivi | kypsäämme | Illatiivi | kypsäänne |
| Illatiivi | kypsäänsä | Monikon illatiivi | kypsiin |
| Monikon illatiivi | kypsiini | Monikon illatiivi | kypsiisi |
| Monikon illatiivi | kypsiimme | Monikon illatiivi | kypsiinne |
| Monikon illatiivi | kypsiinsä | Adessiivi | kypsällä |
| Adessiivi | kypsälläni | Adessiivi | kypsälläsi |
| Adessiivi | kypsällämme | Adessiivi | kypsällänne |
| Adessiivi | kypsällään | Adessiivi | kypsällänsä |
| Monikon adessiivi | kypsillä | Monikon adessiivi | kypsilläni |
| Monikon adessiivi | kypsilläsi | Monikon adessiivi | kypsillämme |
| Monikon adessiivi | kypsillänne | Monikon adessiivi | kypsillään |
| Monikon adessiivi | kypsillänsä | Ablatiivi | kypsältä |
| Ablatiivi | kypsältäni | Ablatiivi | kypsältäsi |
| Ablatiivi | kypsältämme | Ablatiivi | kypsältänne |
| Ablatiivi | kypsältään | Ablatiivi | kypsältänsä |
| Monikon ablatiivi | kypsiltä | Monikon ablatiivi | kypsiltäni |
| Monikon ablatiivi | kypsiltäsi | Monikon ablatiivi | kypsiltämme |
| Monikon ablatiivi | kypsiltänne | Monikon ablatiivi | kypsiltään |
| Monikon ablatiivi | kypsiltänsä | Allatiivi | kypsälle |
| Allatiivi | kypsälleni | Allatiivi | kypsällesi |
| Allatiivi | kypsällemme | Allatiivi | kypsällenne |
| Allatiivi | kypsälleen | Allatiivi | kypsällensä |
| Monikon allatiivi | kypsille | Monikon allatiivi | kypsilleni |
| Monikon allatiivi | kypsillesi | Monikon allatiivi | kypsillemme |
| Monikon allatiivi | kypsillenne | Monikon allatiivi | kypsilleen |
| Monikon allatiivi | kypsillensä | Essiivi | kypsänä |
| Essiivi | kypsänäni | Essiivi | kypsänäsi |
| Essiivi | kypsänämme | Essiivi | kypsänänne |
| Essiivi | kypsänään | Essiivi | kypsänänsä |
| Monikon essiivi | kypsinä | Monikon essiivi | kypsinäni |
| Monikon essiivi | kypsinäsi | Monikon essiivi | kypsinämme |
| Monikon essiivi | kypsinänne | Monikon essiivi | kypsinään |
| Monikon essiivi | kypsinänsä | Translatiivi | kypsäksi |
| Translatiivi | kypsäkseni | Translatiivi | kypsäksesi |
| Translatiivi | kypsäksemme | Translatiivi | kypsäksenne |
| Translatiivi | kypsäkseen | Translatiivi | kypsäksensä |
| Monikon translatiivi | kypsiksi | Monikon translatiivi | kypsikseni |
| Monikon translatiivi | kypsiksesi | Monikon translatiivi | kypsiksemme |
| Monikon translatiivi | kypsiksenne | Monikon translatiivi | kypsikseen |
| Monikon translatiivi | kypsiksensä | Monikon instruktiivi | kypsin |
| Abessiivi | kypsättä | Abessiivi | kypsättäni |
| Abessiivi | kypsättäsi | Abessiivi | kypsättämme |
| Abessiivi | kypsättänne | Abessiivi | kypsättään |
| Abessiivi | kypsättänsä | Monikon abessiivi | kypsittä |
| Monikon abessiivi | kypsittäni | Monikon abessiivi | kypsittäsi |
| Monikon abessiivi | kypsittämme | Monikon abessiivi | kypsittänne |
| Monikon abessiivi | kypsittään | Monikon abessiivi | kypsittänsä |
| Monikon komitatiivi | kypsine | Monikon komitatiivi | kypsineni |
| Monikon komitatiivi | kypsinesi | Monikon komitatiivi | kypsinemme |
| Monikon komitatiivi | kypsinenne | Monikon komitatiivi | kypsineen |
| Monikon komitatiivi | kypsinensä | Komparatiivi | kypsempi |
| Superlatiivi | kypsin | Monikon akkusatiivi | kypsät |
| Monikon akkusatiivi | kypsäni | Monikon akkusatiivi | kypsäsi |
| Monikon akkusatiivi | kypsämme | Monikon akkusatiivi | kypsänne |
| Monikon akkusatiivi | kypsänsä | Akkusatiivi | kypsäni |
| Akkusatiivi | kypsäsi | Akkusatiivi | kypsämme |
| Akkusatiivi | kypsänne | Akkusatiivi | kypsänsä |