| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | fairy armadillo |
| Monikko | vyötiäismyyrät | Genetiivi | vyötiäismyyrän |
| Monikon genetiivi | vyötiäismyyrien | Partitiivi | vyötiäismyyrää |
| Monikon partitiivi | vyötiäismyyriä | Inessiivi | vyötiäismyyrässä |
| Monikon inessiivi | vyötiäismyyrissä | Elatiivi | vyötiäismyyrästä |
| Monikon elatiivi | vyötiäismyyristä | Illatiivi | vyötiäismyyrään |
| Monikon illatiivi | vyötiäismyyriin | Adessiivi | vyötiäismyyrällä |
| Monikon adessiivi | vyötiäismyyrillä | Ablatiivi | vyötiäismyyrältä |
| Monikon ablatiivi | vyötiäismyyriltä | Allatiivi | vyötiäismyyrälle |
| Monikon allatiivi | vyötiäismyyrille | Essiivi | vyötiäismyyränä |
| Monikon essiivi | vyötiäismyyrinä | Translatiivi | vyötiäismyyräksi |
| Monikon translatiivi | vyötiäismyyriksi | Monikon instruktiivi | vyötiäismyyrin |
| Abessiivi | vyötiäismyyrättä | Monikon abessiivi | vyötiäismyyrittä |
| Monikon akkusatiivi | vyötiäismyyrät |