| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | tatoueur {m} |
| Monikko | tatuoijat | Genetiivi | tatuoijan |
| Monikon genetiivi | tatuoijien | Partitiivi | tatuoijaa |
| Monikon partitiivi | tatuoijia | Inessiivi | tatuoijassa |
| Monikon inessiivi | tatuoijissa | Elatiivi | tatuoijasta |
| Monikon elatiivi | tatuoijista | Illatiivi | tatuoijaan |
| Monikon illatiivi | tatuoijiin | Adessiivi | tatuoijalla |
| Monikon adessiivi | tatuoijilla | Ablatiivi | tatuoijalta |
| Monikon ablatiivi | tatuoijilta | Allatiivi | tatuoijalle |
| Monikon allatiivi | tatuoijille | Essiivi | tatuoijana |
| Monikon essiivi | tatuoijina | Translatiivi | tatuoijaksi |
| Monikon translatiivi | tatuoijiksi | Monikon instruktiivi | tatuoijin |
| Abessiivi | tatuoijatta | Monikon abessiivi | tatuoijitta |
| Monikon akkusatiivi | tatuoijat |