Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantiparanoid
espanjaparanoide
italiaparanoico, paranoide
kreikkaπαρανοϊκός (paranoïkós)
ranskaparanoïaque
ruotsiparanoia
saksaparanoid
venäjäпараноидный (paranoidnyi), параноидальный (paranoidalnyi)

Taivutusmuodot

MonikkoparanoiditMonikkoparanoidini
MonikkoparanoidisiMonikkoparanoidimme
MonikkoparanoidinneMonikkoparanoidinsa
GenetiiviparanoidinGenetiiviparanoidini
GenetiiviparanoidisiGenetiiviparanoidimme
GenetiiviparanoidinneGenetiiviparanoidinsa
Monikon genetiiviparanoidienMonikon genetiiviparanoidieni
Monikon genetiiviparanoidiesiMonikon genetiiviparanoidiemme
Monikon genetiiviparanoidienneMonikon genetiiviparanoidiensa
PartitiiviparanoidiaPartitiiviparanoidiani
PartitiiviparanoidiasiPartitiiviparanoidiamme
PartitiiviparanoidiannePartitiiviparanoidiaan
PartitiiviparanoidiansaMonikon partitiiviparanoideja
Monikon partitiiviparanoidejaniMonikon partitiiviparanoidejasi
Monikon partitiiviparanoidejammeMonikon partitiiviparanoidejanne
Monikon partitiiviparanoidejaanMonikon partitiiviparanoidejansa
InessiiviparanoidissaInessiiviparanoidissani
InessiiviparanoidissasiInessiiviparanoidissamme
InessiiviparanoidissanneInessiiviparanoidissaan
InessiiviparanoidissansaMonikon inessiiviparanoideissa
Monikon inessiiviparanoideissaniMonikon inessiiviparanoideissasi
Monikon inessiiviparanoideissammeMonikon inessiiviparanoideissanne
Monikon inessiiviparanoideissaanMonikon inessiiviparanoideissansa
ElatiiviparanoidistaElatiiviparanoidistani
ElatiiviparanoidistasiElatiiviparanoidistamme
ElatiiviparanoidistanneElatiiviparanoidistaan
ElatiiviparanoidistansaMonikon elatiiviparanoideista
Monikon elatiiviparanoideistaniMonikon elatiiviparanoideistasi
Monikon elatiiviparanoideistammeMonikon elatiiviparanoideistanne
Monikon elatiiviparanoideistaanMonikon elatiiviparanoideistansa
IllatiiviparanoidiinIllatiiviparanoidiini
IllatiiviparanoidiisiIllatiiviparanoidiimme
IllatiiviparanoidiinneIllatiiviparanoidiinsa
Monikon illatiiviparanoideihinMonikon illatiiviparanoideihini
Monikon illatiiviparanoideihisiMonikon illatiiviparanoideihimme
Monikon illatiiviparanoideihinneMonikon illatiiviparanoideihinsa
AdessiiviparanoidillaAdessiiviparanoidillani
AdessiiviparanoidillasiAdessiiviparanoidillamme
AdessiiviparanoidillanneAdessiiviparanoidillaan
AdessiiviparanoidillansaMonikon adessiiviparanoideilla
Monikon adessiiviparanoideillaniMonikon adessiiviparanoideillasi
Monikon adessiiviparanoideillammeMonikon adessiiviparanoideillanne
Monikon adessiiviparanoideillaanMonikon adessiiviparanoideillansa
AblatiiviparanoidiltaAblatiiviparanoidiltani
AblatiiviparanoidiltasiAblatiiviparanoidiltamme
AblatiiviparanoidiltanneAblatiiviparanoidiltaan
AblatiiviparanoidiltansaMonikon ablatiiviparanoideilta
Monikon ablatiiviparanoideiltaniMonikon ablatiiviparanoideiltasi
Monikon ablatiiviparanoideiltammeMonikon ablatiiviparanoideiltanne
Monikon ablatiiviparanoideiltaanMonikon ablatiiviparanoideiltansa
AllatiiviparanoidilleAllatiiviparanoidilleni
AllatiiviparanoidillesiAllatiiviparanoidillemme
AllatiiviparanoidillenneAllatiiviparanoidilleen
AllatiiviparanoidillensaMonikon allatiiviparanoideille
Monikon allatiiviparanoideilleniMonikon allatiiviparanoideillesi
Monikon allatiiviparanoideillemmeMonikon allatiiviparanoideillenne
Monikon allatiiviparanoideilleenMonikon allatiiviparanoideillensa
EssiiviparanoidinaEssiiviparanoidinani
EssiiviparanoidinasiEssiiviparanoidinamme
EssiiviparanoidinanneEssiiviparanoidinaan
EssiiviparanoidinansaMonikon essiiviparanoideina
Monikon essiiviparanoideinaniMonikon essiiviparanoideinasi
Monikon essiiviparanoideinammeMonikon essiiviparanoideinanne
Monikon essiiviparanoideinaanMonikon essiiviparanoideinansa
TranslatiiviparanoidiksiTranslatiiviparanoidikseni
TranslatiiviparanoidiksesiTranslatiiviparanoidiksemme
TranslatiiviparanoidiksenneTranslatiiviparanoidikseen
TranslatiiviparanoidiksensaMonikon translatiiviparanoideiksi
Monikon translatiiviparanoideikseniMonikon translatiiviparanoideiksesi
Monikon translatiiviparanoideiksemmeMonikon translatiiviparanoideiksenne
Monikon translatiiviparanoideikseenMonikon translatiiviparanoideiksensa
Monikon instruktiiviparanoideinAbessiiviparanoiditta
AbessiiviparanoidittaniAbessiiviparanoidittasi
AbessiiviparanoidittammeAbessiiviparanoidittanne
AbessiiviparanoidittaanAbessiiviparanoidittansa
Monikon abessiiviparanoideittaMonikon abessiiviparanoideittani
Monikon abessiiviparanoideittasiMonikon abessiiviparanoideittamme
Monikon abessiiviparanoideittanneMonikon abessiiviparanoideittaan
Monikon abessiiviparanoideittansaMonikon komitatiiviparanoideine
Monikon komitatiiviparanoideineniMonikon komitatiiviparanoideinesi
Monikon komitatiiviparanoideinemmeMonikon komitatiiviparanoideinenne
Monikon komitatiiviparanoideineenMonikon komitatiiviparanoideinensa
KomparatiiviparanoidimpiSuperlatiiviparanoidein
Monikon akkusatiiviparanoiditMonikon akkusatiiviparanoidini
Monikon akkusatiiviparanoidisiMonikon akkusatiiviparanoidimme
Monikon akkusatiiviparanoidinneMonikon akkusatiiviparanoidinsa
AkkusatiiviparanoidiniAkkusatiiviparanoidisi
AkkusatiiviparanoidimmeAkkusatiiviparanoidinne
Akkusatiiviparanoidinsa

Luokat