Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

  • Tuntematon aksentti:
    • IPA: [ˈrɑɦoitːɑː(ʔ)]
    • IPA: [ˈrɑɦoitːɑː]
KieliKäännökset
bulgariaфинансирам
englantifund, finance, pay for, support financially, provide financial support for, capitalise, bankroll, carry the cost of, provide capital, provide monetary support for, provide financial backing for, capitalize, provide monetary backing for, sponsor
espanjafinanciar, patrocinar, sufragar, habilitar
esperantofinanci
hollantifinancieren
italiafinanziare
japani融資する (yūshisuru), 資金を調達する (しきんをちょうたつする, shikin wo chōtatsusuru)
kreikkaεπιχορηγώ (epichorigó / epikhorigó / epihorigó), χρηματοδοτώ (chrimatodotó / khrimatoδotó)
portugalifinanciar
puolafinansować
ranskafinancer
ruotsifinansiera, sponsorera, bekosta
saksafinanzieren, fördern, bestreiten
tanskafinansiere
tšekkifinancovat
unkarifinanszíroz
venäjäфинансировать (finansirovat)
virorahastama

Määritelmät

Verbit

  1. antaa rahoitusta jonkun käytettäväksi tai jonkin käyttöön, tavallisesti korvausta vastaan

Esimerkit

  • Pankit rahoittavat teollisuuden investointeja.
  • Monet rahoittavat opintonsa lainarahoituksen ohella työskentelemällä vapaa-aikoinaan.
  • Kävellessään hän mietti, missä korjauttaisi auton ja miten rahoittaisi korjauksen.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensrahoitanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensrahoitat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensrahoitammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensrahoitatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensrahoittavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektirahoitin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektirahoititYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektirahoitti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektirahoitimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektirahoititte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektirahoittivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensrahoittaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensrahoittaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensrahoittaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensrahoittaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensrahoittaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensrahoittaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensrahoita
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensrahoittakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensrahoittakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensrahoittakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensrahoittakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensrahoittanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensrahoittanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensrahoittaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensrahoittanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensrahoittanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensrahoittanevat

Luokat