| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | brittlegill |
| Monikko | nokihaperot | Genetiivi | nokihaperon |
| Monikon genetiivi | nokihaperojen | Monikon genetiivi | nokihaperoiden |
| Monikon genetiivi | nokihaperoitten | Partitiivi | nokihaperoa |
| Monikon partitiivi | nokihaperoja | Monikon partitiivi | nokihaperoita |
| Inessiivi | nokihaperossa | Monikon inessiivi | nokihaperoissa |
| Elatiivi | nokihaperosta | Monikon elatiivi | nokihaperoista |
| Illatiivi | nokihaperoon | Monikon illatiivi | nokihaperoihin |
| Adessiivi | nokihaperolla | Monikon adessiivi | nokihaperoilla |
| Ablatiivi | nokihaperolta | Monikon ablatiivi | nokihaperoilta |
| Allatiivi | nokihaperolle | Monikon allatiivi | nokihaperoille |
| Essiivi | nokihaperona | Monikon essiivi | nokihaperoina |
| Translatiivi | nokihaperoksi | Monikon translatiivi | nokihaperoiksi |
| Monikon instruktiivi | nokihaperoin | Abessiivi | nokihaperotta |
| Monikon abessiivi | nokihaperoitta | Monikon akkusatiivi | nokihaperot |