| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | brittlegill, Russula erythropoda |
| Monikko | kangassillihaperot | Genetiivi | kangassillihaperon |
| Monikon genetiivi | kangassillihaperojen | Monikon genetiivi | kangassillihaperoiden |
| Monikon genetiivi | kangassillihaperoitten | Partitiivi | kangassillihaperoa |
| Monikon partitiivi | kangassillihaperoja | Monikon partitiivi | kangassillihaperoita |
| Inessiivi | kangassillihaperossa | Monikon inessiivi | kangassillihaperoissa |
| Elatiivi | kangassillihaperosta | Monikon elatiivi | kangassillihaperoista |
| Illatiivi | kangassillihaperoon | Monikon illatiivi | kangassillihaperoihin |
| Adessiivi | kangassillihaperolla | Monikon adessiivi | kangassillihaperoilla |
| Ablatiivi | kangassillihaperolta | Monikon ablatiivi | kangassillihaperoilta |
| Allatiivi | kangassillihaperolle | Monikon allatiivi | kangassillihaperoille |
| Essiivi | kangassillihaperona | Monikon essiivi | kangassillihaperoina |
| Translatiivi | kangassillihaperoksi | Monikon translatiivi | kangassillihaperoiksi |
| Monikon instruktiivi | kangassillihaperoin | Abessiivi | kangassillihaperotta |
| Monikon abessiivi | kangassillihaperoitta | Monikon akkusatiivi | kangassillihaperot |