| Käännös | |
|---|---|
| 1. | jonrón {m} |
| Monikko | kunnarit | Genetiivi | kunnarin |
| Monikon genetiivi | kunnarien | Monikon genetiivi | kunnareiden |
| Monikon genetiivi | kunnareitten | Partitiivi | kunnaria |
| Monikon partitiivi | kunnareita | Monikon partitiivi | kunnareja |
| Inessiivi | kunnarissa | Monikon inessiivi | kunnareissa |
| Elatiivi | kunnarista | Monikon elatiivi | kunnareista |
| Illatiivi | kunnariin | Monikon illatiivi | kunnareihin |
| Adessiivi | kunnarilla | Monikon adessiivi | kunnareilla |
| Ablatiivi | kunnarilta | Monikon ablatiivi | kunnareilta |
| Allatiivi | kunnarille | Monikon allatiivi | kunnareille |
| Essiivi | kunnarina | Monikon essiivi | kunnareina |
| Translatiivi | kunnariksi | Monikon translatiivi | kunnareiksi |
| Monikon instruktiivi | kunnarein | Abessiivi | kunnaritta |
| Monikon abessiivi | kunnareitta | Monikon akkusatiivi | kunnarit |