| Monikko | injektioruiskut | Genetiivi | injektioruiskun |
| Monikon genetiivi | injektioruiskujen | Partitiivi | injektioruiskua |
| Monikon partitiivi | injektioruiskuja | Inessiivi | injektioruiskussa |
| Monikon inessiivi | injektioruiskuissa | Elatiivi | injektioruiskusta |
| Monikon elatiivi | injektioruiskuista | Illatiivi | injektioruiskuun |
| Monikon illatiivi | injektioruiskuihin | Adessiivi | injektioruiskulla |
| Monikon adessiivi | injektioruiskuilla | Ablatiivi | injektioruiskulta |
| Monikon ablatiivi | injektioruiskuilta | Allatiivi | injektioruiskulle |
| Monikon allatiivi | injektioruiskuille | Essiivi | injektioruiskuna |
| Monikon essiivi | injektioruiskuina | Translatiivi | injektioruiskuksi |
| Monikon translatiivi | injektioruiskuiksi | Monikon instruktiivi | injektioruiskuin |
| Abessiivi | injektioruiskutta | Monikon abessiivi | injektioruiskuitta |
| Monikon akkusatiivi | injektioruiskut |