| Käännös | |
|---|---|
| 1. | skot {ett} |
| Monikko | skuutit | Genetiivi | skuutin |
| Monikon genetiivi | skuuttien | Partitiivi | skuuttia |
| Monikon partitiivi | skuutteja | Inessiivi | skuutissa |
| Monikon inessiivi | skuuteissa | Elatiivi | skuutista |
| Monikon elatiivi | skuuteista | Illatiivi | skuuttiin |
| Monikon illatiivi | skuutteihin | Adessiivi | skuutilla |
| Monikon adessiivi | skuuteilla | Ablatiivi | skuutilta |
| Monikon ablatiivi | skuuteilta | Allatiivi | skuutille |
| Monikon allatiivi | skuuteille | Essiivi | skuuttina |
| Monikon essiivi | skuutteina | Translatiivi | skuutiksi |
| Monikon translatiivi | skuuteiksi | Monikon instruktiivi | skuutein |
| Abessiivi | skuutitta | Monikon abessiivi | skuuteitta |
| Monikon akkusatiivi | skuutit |