| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | whining |
| Monikko | vikinät | Genetiivi | vikinän |
| Monikon genetiivi | vikinöiden | Monikon genetiivi | vikinöitten |
| Partitiivi | vikinää | Monikon partitiivi | vikinöitä |
| Inessiivi | vikinässä | Monikon inessiivi | vikinöissä |
| Elatiivi | vikinästä | Monikon elatiivi | vikinöistä |
| Illatiivi | vikinään | Monikon illatiivi | vikinöihin |
| Adessiivi | vikinällä | Monikon adessiivi | vikinöillä |
| Ablatiivi | vikinältä | Monikon ablatiivi | vikinöiltä |
| Allatiivi | vikinälle | Monikon allatiivi | vikinöille |
| Essiivi | vikinänä | Monikon essiivi | vikinöinä |
| Translatiivi | vikinäksi | Monikon translatiivi | vikinöiksi |
| Monikon instruktiivi | vikinöin | Abessiivi | vikinättä |
| Monikon abessiivi | vikinöittä | Monikon akkusatiivi | vikinät |