| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | ήχος {m} (íchos) |
| Muut/tuntemattomat | |
| 2. | φασαρία {f} (fasaría) |
| 3. | σαματάς {m} (samatás) |
| Monikko | metelit | Genetiivi | metelin |
| Monikon genetiivi | metelien | Monikon genetiivi | meteleiden |
| Monikon genetiivi | meteleitten | Partitiivi | meteliä |
| Monikon partitiivi | meteleitä | Monikon partitiivi | metelejä |
| Inessiivi | metelissä | Monikon inessiivi | meteleissä |
| Elatiivi | metelistä | Monikon elatiivi | meteleistä |
| Illatiivi | meteliin | Monikon illatiivi | meteleihin |
| Adessiivi | metelillä | Monikon adessiivi | meteleillä |
| Ablatiivi | meteliltä | Monikon ablatiivi | meteleiltä |
| Allatiivi | metelille | Monikon allatiivi | meteleille |
| Essiivi | metelinä | Monikon essiivi | meteleinä |
| Translatiivi | meteliksi | Monikon translatiivi | meteleiksi |
| Monikon instruktiivi | metelein | Abessiivi | metelittä |
| Monikon abessiivi | meteleittä | Monikon akkusatiivi | metelit |