| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | nominal form |
| turkki | eylemsi, fiilimsi |
| Monikko | nominaalimuodot | Genetiivi | nominaalimuodon |
| Monikon genetiivi | nominaalimuotojen | Partitiivi | nominaalimuotoa |
| Monikon partitiivi | nominaalimuotoja | Inessiivi | nominaalimuodossa |
| Monikon inessiivi | nominaalimuodoissa | Elatiivi | nominaalimuodosta |
| Monikon elatiivi | nominaalimuodoista | Illatiivi | nominaalimuotoon |
| Monikon illatiivi | nominaalimuotoihin | Adessiivi | nominaalimuodolla |
| Monikon adessiivi | nominaalimuodoilla | Ablatiivi | nominaalimuodolta |
| Monikon ablatiivi | nominaalimuodoilta | Allatiivi | nominaalimuodolle |
| Monikon allatiivi | nominaalimuodoille | Essiivi | nominaalimuotona |
| Monikon essiivi | nominaalimuotoina | Translatiivi | nominaalimuodoksi |
| Monikon translatiivi | nominaalimuodoiksi | Monikon instruktiivi | nominaalimuodoin |
| Abessiivi | nominaalimuodotta | Monikon abessiivi | nominaalimuodoitta |
| Monikon akkusatiivi | nominaalimuodot |