| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | amerikanenglanti | ||
| 6. | arkikielessä | ||
| 7. | |||
| 8. | |||
| 9. | |||
| 10. | |||
| 11. | |||
| Monikko | ihanat | Monikko | ihanani |
| Monikko | ihanasi | Monikko | ihanamme |
| Monikko | ihananne | Monikko | ihanansa |
| Genetiivi | ihanan | Genetiivi | ihanani |
| Genetiivi | ihanasi | Genetiivi | ihanamme |
| Genetiivi | ihananne | Genetiivi | ihanansa |
| Monikon genetiivi | ihanien | Monikon genetiivi | ihanieni |
| Monikon genetiivi | ihaniesi | Monikon genetiivi | ihaniemme |
| Monikon genetiivi | ihanienne | Monikon genetiivi | ihaniensa |
| Partitiivi | ihanaa | Partitiivi | ihanaani |
| Partitiivi | ihanaasi | Partitiivi | ihanaamme |
| Partitiivi | ihanaanne | Partitiivi | ihanaansa |
| Monikon partitiivi | ihania | Monikon partitiivi | ihaniani |
| Monikon partitiivi | ihaniasi | Monikon partitiivi | ihaniamme |
| Monikon partitiivi | ihanianne | Monikon partitiivi | ihaniaan |
| Monikon partitiivi | ihaniansa | Inessiivi | ihanassa |
| Inessiivi | ihanassani | Inessiivi | ihanassasi |
| Inessiivi | ihanassamme | Inessiivi | ihanassanne |
| Inessiivi | ihanassaan | Inessiivi | ihanassansa |
| Monikon inessiivi | ihanissa | Monikon inessiivi | ihanissani |
| Monikon inessiivi | ihanissasi | Monikon inessiivi | ihanissamme |
| Monikon inessiivi | ihanissanne | Monikon inessiivi | ihanissaan |
| Monikon inessiivi | ihanissansa | Elatiivi | ihanasta |
| Elatiivi | ihanastani | Elatiivi | ihanastasi |
| Elatiivi | ihanastamme | Elatiivi | ihanastanne |
| Elatiivi | ihanastaan | Elatiivi | ihanastansa |
| Monikon elatiivi | ihanista | Monikon elatiivi | ihanistani |
| Monikon elatiivi | ihanistasi | Monikon elatiivi | ihanistamme |
| Monikon elatiivi | ihanistanne | Monikon elatiivi | ihanistaan |
| Monikon elatiivi | ihanistansa | Illatiivi | ihanaan |
| Illatiivi | ihanaani | Illatiivi | ihanaasi |
| Illatiivi | ihanaamme | Illatiivi | ihanaanne |
| Illatiivi | ihanaansa | Monikon illatiivi | ihaniin |
| Monikon illatiivi | ihaniini | Monikon illatiivi | ihaniisi |
| Monikon illatiivi | ihaniimme | Monikon illatiivi | ihaniinne |
| Monikon illatiivi | ihaniinsa | Adessiivi | ihanalla |
| Adessiivi | ihanallani | Adessiivi | ihanallasi |
| Adessiivi | ihanallamme | Adessiivi | ihanallanne |
| Adessiivi | ihanallaan | Adessiivi | ihanallansa |
| Monikon adessiivi | ihanilla | Monikon adessiivi | ihanillani |
| Monikon adessiivi | ihanillasi | Monikon adessiivi | ihanillamme |
| Monikon adessiivi | ihanillanne | Monikon adessiivi | ihanillaan |
| Monikon adessiivi | ihanillansa | Ablatiivi | ihanalta |
| Ablatiivi | ihanaltani | Ablatiivi | ihanaltasi |
| Ablatiivi | ihanaltamme | Ablatiivi | ihanaltanne |
| Ablatiivi | ihanaltaan | Ablatiivi | ihanaltansa |
| Monikon ablatiivi | ihanilta | Monikon ablatiivi | ihaniltani |
| Monikon ablatiivi | ihaniltasi | Monikon ablatiivi | ihaniltamme |
| Monikon ablatiivi | ihaniltanne | Monikon ablatiivi | ihaniltaan |
| Monikon ablatiivi | ihaniltansa | Allatiivi | ihanalle |
| Allatiivi | ihanalleni | Allatiivi | ihanallesi |
| Allatiivi | ihanallemme | Allatiivi | ihanallenne |
| Allatiivi | ihanalleen | Allatiivi | ihanallensa |
| Monikon allatiivi | ihanille | Monikon allatiivi | ihanilleni |
| Monikon allatiivi | ihanillesi | Monikon allatiivi | ihanillemme |
| Monikon allatiivi | ihanillenne | Monikon allatiivi | ihanilleen |
| Monikon allatiivi | ihanillensa | Essiivi | ihanana |
| Essiivi | ihananani | Essiivi | ihananasi |
| Essiivi | ihananamme | Essiivi | ihanananne |
| Essiivi | ihananaan | Essiivi | ihananansa |
| Monikon essiivi | ihanina | Monikon essiivi | ihaninani |
| Monikon essiivi | ihaninasi | Monikon essiivi | ihaninamme |
| Monikon essiivi | ihaninanne | Monikon essiivi | ihaninaan |
| Monikon essiivi | ihaninansa | Translatiivi | ihanaksi |
| Translatiivi | ihanakseni | Translatiivi | ihanaksesi |
| Translatiivi | ihanaksemme | Translatiivi | ihanaksenne |
| Translatiivi | ihanakseen | Translatiivi | ihanaksensa |
| Monikon translatiivi | ihaniksi | Monikon translatiivi | ihanikseni |
| Monikon translatiivi | ihaniksesi | Monikon translatiivi | ihaniksemme |
| Monikon translatiivi | ihaniksenne | Monikon translatiivi | ihanikseen |
| Monikon translatiivi | ihaniksensa | Monikon instruktiivi | ihanin |
| Abessiivi | ihanatta | Abessiivi | ihanattani |
| Abessiivi | ihanattasi | Abessiivi | ihanattamme |
| Abessiivi | ihanattanne | Abessiivi | ihanattaan |
| Abessiivi | ihanattansa | Monikon abessiivi | ihanitta |
| Monikon abessiivi | ihanittani | Monikon abessiivi | ihanittasi |
| Monikon abessiivi | ihanittamme | Monikon abessiivi | ihanittanne |
| Monikon abessiivi | ihanittaan | Monikon abessiivi | ihanittansa |
| Monikon komitatiivi | ihanine | Monikon komitatiivi | ihanineni |
| Monikon komitatiivi | ihaninesi | Monikon komitatiivi | ihaninemme |
| Monikon komitatiivi | ihaninenne | Monikon komitatiivi | ihanineen |
| Monikon komitatiivi | ihaninensa | Monikon akkusatiivi | ihanat |
| Monikon akkusatiivi | ihanani | Monikon akkusatiivi | ihanasi |
| Monikon akkusatiivi | ihanamme | Monikon akkusatiivi | ihananne |
| Monikon akkusatiivi | ihanansa | Akkusatiivi | ihanani |
| Akkusatiivi | ihanasi | Akkusatiivi | ihanamme |
| Akkusatiivi | ihananne | Akkusatiivi | ihanansa |