Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈiɦɑnɑ]
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
2.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
3.
  • ÄäntäminenUS
4.
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenGB
  • ÄäntäminenUS
5.amerikanenglanti
  • ÄäntäminenUS
6.arkikielessä
7.
8.
  • ÄäntäminenUS
9.
10.
11.

Määritelmät

Adjektiivit

  1. erittäin hyvä, ihastuttava

Esimerkit

  • löysin ihanan laukun

Taivutusmuodot

MonikkoihanatMonikkoihanani
MonikkoihanasiMonikkoihanamme
MonikkoihananneMonikkoihanansa
GenetiiviihananGenetiiviihanani
GenetiiviihanasiGenetiiviihanamme
GenetiiviihananneGenetiiviihanansa
Monikon genetiiviihanienMonikon genetiiviihanieni
Monikon genetiiviihaniesiMonikon genetiiviihaniemme
Monikon genetiiviihanienneMonikon genetiiviihaniensa
PartitiiviihanaaPartitiiviihanaani
PartitiiviihanaasiPartitiiviihanaamme
PartitiiviihanaannePartitiiviihanaansa
Monikon partitiiviihaniaMonikon partitiiviihaniani
Monikon partitiiviihaniasiMonikon partitiiviihaniamme
Monikon partitiiviihanianneMonikon partitiiviihaniaan
Monikon partitiiviihaniansaInessiiviihanassa
InessiiviihanassaniInessiiviihanassasi
InessiiviihanassammeInessiiviihanassanne
InessiiviihanassaanInessiiviihanassansa
Monikon inessiiviihanissaMonikon inessiiviihanissani
Monikon inessiiviihanissasiMonikon inessiiviihanissamme
Monikon inessiiviihanissanneMonikon inessiiviihanissaan
Monikon inessiiviihanissansaElatiiviihanasta
ElatiiviihanastaniElatiiviihanastasi
ElatiiviihanastammeElatiiviihanastanne
ElatiiviihanastaanElatiiviihanastansa
Monikon elatiiviihanistaMonikon elatiiviihanistani
Monikon elatiiviihanistasiMonikon elatiiviihanistamme
Monikon elatiiviihanistanneMonikon elatiiviihanistaan
Monikon elatiiviihanistansaIllatiiviihanaan
IllatiiviihanaaniIllatiiviihanaasi
IllatiiviihanaammeIllatiiviihanaanne
IllatiiviihanaansaMonikon illatiiviihaniin
Monikon illatiiviihaniiniMonikon illatiiviihaniisi
Monikon illatiiviihaniimmeMonikon illatiiviihaniinne
Monikon illatiiviihaniinsaAdessiiviihanalla
AdessiiviihanallaniAdessiiviihanallasi
AdessiiviihanallammeAdessiiviihanallanne
AdessiiviihanallaanAdessiiviihanallansa
Monikon adessiiviihanillaMonikon adessiiviihanillani
Monikon adessiiviihanillasiMonikon adessiiviihanillamme
Monikon adessiiviihanillanneMonikon adessiiviihanillaan
Monikon adessiiviihanillansaAblatiiviihanalta
AblatiiviihanaltaniAblatiiviihanaltasi
AblatiiviihanaltammeAblatiiviihanaltanne
AblatiiviihanaltaanAblatiiviihanaltansa
Monikon ablatiiviihaniltaMonikon ablatiiviihaniltani
Monikon ablatiiviihaniltasiMonikon ablatiiviihaniltamme
Monikon ablatiiviihaniltanneMonikon ablatiiviihaniltaan
Monikon ablatiiviihaniltansaAllatiiviihanalle
AllatiiviihanalleniAllatiiviihanallesi
AllatiiviihanallemmeAllatiiviihanallenne
AllatiiviihanalleenAllatiiviihanallensa
Monikon allatiiviihanilleMonikon allatiiviihanilleni
Monikon allatiiviihanillesiMonikon allatiiviihanillemme
Monikon allatiiviihanillenneMonikon allatiiviihanilleen
Monikon allatiiviihanillensaEssiiviihanana
EssiiviihanananiEssiiviihananasi
EssiiviihananammeEssiiviihanananne
EssiiviihananaanEssiiviihananansa
Monikon essiiviihaninaMonikon essiiviihaninani
Monikon essiiviihaninasiMonikon essiiviihaninamme
Monikon essiiviihaninanneMonikon essiiviihaninaan
Monikon essiiviihaninansaTranslatiiviihanaksi
TranslatiiviihanakseniTranslatiiviihanaksesi
TranslatiiviihanaksemmeTranslatiiviihanaksenne
TranslatiiviihanakseenTranslatiiviihanaksensa
Monikon translatiiviihaniksiMonikon translatiiviihanikseni
Monikon translatiiviihaniksesiMonikon translatiiviihaniksemme
Monikon translatiiviihaniksenneMonikon translatiiviihanikseen
Monikon translatiiviihaniksensaMonikon instruktiiviihanin
AbessiiviihanattaAbessiiviihanattani
AbessiiviihanattasiAbessiiviihanattamme
AbessiiviihanattanneAbessiiviihanattaan
AbessiiviihanattansaMonikon abessiiviihanitta
Monikon abessiiviihanittaniMonikon abessiiviihanittasi
Monikon abessiiviihanittammeMonikon abessiiviihanittanne
Monikon abessiiviihanittaanMonikon abessiiviihanittansa
Monikon komitatiiviihanineMonikon komitatiiviihanineni
Monikon komitatiiviihaninesiMonikon komitatiiviihaninemme
Monikon komitatiiviihaninenneMonikon komitatiiviihanineen
Monikon komitatiiviihaninensaMonikon akkusatiiviihanat
Monikon akkusatiiviihananiMonikon akkusatiiviihanasi
Monikon akkusatiiviihanammeMonikon akkusatiiviihananne
Monikon akkusatiiviihanansaAkkusatiiviihanani
AkkusatiiviihanasiAkkusatiiviihanamme
AkkusatiiviihananneAkkusatiiviihanansa

Luokat